EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

BEATYFIKACJA PRYMASA

23 kwietnia 2021

Matka Róża Maria Czacka i kard. Stefan Wyszyński (fot. archiwum Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża)

BEATYFIKACJA PRYMASA

23 kwietnia 2021

Papież Franciszek zadecydował, iż beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie – poinformował wiernych w Polsce kard. Kazimierz Nycz. Podczas wrześniowej uroczystości Ojca Świętego będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.

„Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12″ – podał metropolita warszawski.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli 8 lat po jego śmierci, a w 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

„Swoje prace wznawia Komitet Organizacyjny, który wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące organizacji uroczystości beatyfikacyjnej” – zapowiedział kard. Nycz. Wyraził jednocześnie wdzięczność papieżowi Franciszkowi za wyznaczenie daty beatyfikacji. „Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej” – napisał hierarcha.

Ojciec Święty zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia 3 października 2019 roku. Z powodu pandemii, beatyfikacja prymasa uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku, została zawieszona. 28 kwietnia kard. Kazimierz Nycz poinformował, że nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii. Zapowiedział wówczas, że „uroczystość beatyfikacyjne odbędą się w Warszawie w sposób godny i podniosły, a jednocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii”.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, podpisanego przez papieża. Dekret rozpoczyna się od słów z listu św. Jana Pawła II do kard. Wyszyńskiego z 30 października 1979 r.

Razem z kard. Wyszyńskim, na ołtarze zostanie wyniesiona także s. Róża Maria Czacka, polska zakonnica, opiekunka niewidomych, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi (1911) oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (1918).

Źródło: Polska Agencja Prasowa (PAP)